Technická knihovna

Materiál

Smrk je nejběžnější používaný materiál, který je cenově velmi dobře dostupný. Je měkký, ideálně houževnatý a má velmi dobrou pevnost.  

Kování

Nejčastěji používáme kování od výrobce Bernat, od kterého používáme rozvory, půlolivy, olivy, obrtlíky, okenní skoby a záskočky.

Panty používáme od výrobce TKZ polná.

Okno dodáváme s hliníkovými termookapnicemina spodní části rámu a křídla, které chrání nejnamáhanější díly okna před povětrnostními vlivy. 


Dub patří mezi tradiční materiál v truhlářské výrobě. Je známý pro svoji dlouhou životnost., pevnost, odolnost a pro svůj ušlechtilý vzhled.  

Zasklení

Kastlová okna jsou zasklena z vnitřní strany jednoduchým sklem otl. 4mm a z vnější strany izolačním dvojsklem. Koeficient prostupu tepla u dvojskla je Ug=1,1 W.m-2K-1 dle evropské normy EN. Vzduchová neprůzvučnost RW=32 dB. 

Nátěrové hmotny

Nejčastěji používáme nátěrovou techniku INDULINE.

Induline SW900 je bezbarvý lak, vodou ředitelný zpevňovač na bázi hybridů, který chrání proti vzniku hniloby, zamodrání a zamezuje vytváření skvrnitosti.

Dnešní dřevěná okna jsou po zavření téměř vzduchotěsná, a tak musí být konstrukce uzavřená, aby vlhkost mohla stékat po okně a nedostala se dovnitř. Proto je zde podstatné odborné ošetření povrchovou úpravou, která zajistí trvanlivost dřevěného okna.

Systém Induline se skládá ze 4. stupňů povrchové úpravy


1. stupeň ZPEVNĚNÍ DŘEVA JEDNOTLIVÝCH DÍLCŮ

Penetrace vyrovnává a stabilizuje dřevo a zamezuje vytváření skvrnitosti následného základového nátěru. Také chrání spojení na čep a dlab před vlhkem a napadení houbami tam, kde jiné prostředky nestačí.

2. stupeň ZÁKLADOVÝ NÁTĚR

Základové nátěry obsahují i účinnou látku, které proniká do dřeva jako ochranný prostředek. Tím se zabrání růstu bakterií a popřípadě vzniku zamodrání. Dřevo tím dostává optimální ochranu.


3. stupeň UZAVŘENÍ A PLNĚNÍ

Póry jsou uzavřeny bezbarvým plnivem, a tím se zamezí kapilární aktivaci. Poté, je již absorpce vody minimální a rovnovmněrná. Také se plnivo postará o to, aby čelní dřevo, drážky, kování a spáry byly vodotěsně uzavřeny.

4. stupeň KONEČNÝ NÁTĚR

Poslední nátěr výrobek celý uzavře.

Ošetření a údržba oken 

  • Vyhněte se intenzivnímu tření nasucho.
  • Nepoužívejte agresivní čistící prostředky. Používejte pouze běžné čistící prostředky, šetrné k materiálu. 
  • Sanační nátěr provádějte nejdříve po 10 letech.
  • Pro dobré zavírání se doporučuje občas promazat všechny pohyblivé části olejem.
  • Jde-li otvírání a zavírání ztuha, nepoužívejte v žádném případě sílu.
  • Prevencí je také intenzivní větrání. Doporučuje se větrat ráno 10-15 minut a poté 3-4 denně po dubu 5 minut. Okna široce rozevřete - je to úspornější a účinnější.